Технологии Blogger.

Сайт вчителя зарубіжної літератури


5 клас Зарубіжна література

Урок №                                                                                    Дата:

Тема. Е. Портер «Поліанна». Щирість, мужність, оптимізм героїні твору, її вплив на життя міста.

Мета: продовжувати знайомити дітей із змістом роману, дати початкове поняття про жанр роман; розвивати навички виразного читання, уміння визначати головні епізоди, переказувати їх та висловлювати думку щодо прочитаного, розвивати зв'язне мовлення, творчі здібності, поглиблювати навички характеристики героїв твору; виховувати оптимістичне ставлення до життя.

Обладнання: портрет письменниці, ілюстрації до твору, текст роману.

                                                      Хід уроку

І. Організаційний момент.

Привітання, перевірка готовності учнів до уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

   1)Літературний диктант за біографією Е. Портер.

1.     Елеонор Портер - ….письменниця. (американська)

2.     Чим вона прославилася? (тим, що навчила людей «грати в радість»)

3.     Ким могла стати Е. Портер? (співачкою)

4.     Ким був її чоловік? (підприємцем)

5.     В якому місті остаточно оселилося подружжя? (Нью-Йорк)

6.     В якому віці Е. Портер написала перші оповідання? (33 роки)

7.     В якому журналі їх надрукували? («Християнський вісник»)

8.     Яке покликання було в письменниці? (допомогти людям стати кращими)

9.     Найвідоміший твір авторки. («Поліанна»)

10.  В якому році він вийшов друком? (1913)

11. Чому він одразу здобув популярність? (через кризу в країні, люди відчули оптимізм)

12.  Яку назву має продовження роману? («Юність Поліанни»)

  2) Взаємоперевірка та оцінювання робіт.

  3) Бесіда на первинне сприйняття змісту роману.

·        Яке у вас склалося враження про головну героїню роману?

·        Які важливі проблеми порушено в творі?

·        Чи є вони актуальними в наш час?

·        Чи сподобалася вам «Гра у радість»?

·        Які моральні цінності утверджуються у творі?

ІІІ. Оголошення теми, мети та завдань уроку.

      Сьогодні ми продовжимо працювати над романом Е. Портер «Поліанна» і дізнаємося про інші пригоди, які сталися з дівчинкою.

ІV.Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу.

1.     Проблемне питання.

     Завдяки роману Е. Портер «Поліанна» ім'я головної героїні стало вічним образом. Як ви думаєте, що може означати це слово?

    2. Коментоване читання тексту.

 2. Бесіда за змістом прочитаного:

1) Як змінилася тітка Поллі після приїзду Поліанни? (простежити динаміку змін)

2) Як спочатку сприйняли мешканці міста «гру у радість»?

3) Чому вони пристали на пропозицію Поліанни?

4) Яка риса характеру є провідною в образі дівчинки?

5) Доведіть, що прислів'я «Як з іншими ти поведешся, того й собі чекай» відображає тему твору. Які ще прислів'я відповідають змісту та темі твору?

6) Яка ідея твору? Чи можна однією ідеєю висвітлити всі проблеми, порушені в творі?

7) Які літературні жанри ви вже знаєте? Дайте коротку характеристику кожному з них.

  3. Теорія літератури.

За жанром твір  «Поліанна» - роман. Ви маєте поняття про оповідання та повість, а сьогодні ми познайомимося з визначенням жанру роман.

Запис до літературознавчих словничків.

Роман-великий за обсягом прозовий епічний твір, в якому охоплено широке коло проблем, багатолінійний сюжет, докладне розкриття життєвих подій протягом тривалого часу.

ІV. Закріплення вивченого матеріалу.

1.     Творче завдання «Гра у радість». Вчитель пропонує ситуації, а діти продовжують.

·        У вас велика родина, багато братів та сестер, вам завжди весело. Але у батьків замало коштів, щоб придбати всім дітям гарний одяг чи дорогі іграшки.

·        Батьки не можуть вам придбати дорогий смартфон.

·        Вам доводиться протягом тривалого часу готувати домашнє завдання, бо ви маєте погану пам'ять.

·        Батьки не дозволяють вам їсти багато солодкого.

3. Підсумкова бесіда

1) Що нового ви дізнались на уроці?

2) Чим зацікавив вас роман «Поліанна»?

3) Який у вас настрій після прочитання роману? Чому?

IV. Домашнє завдання.

1. Вивчити термін. Стор 196-198 усно відповідати на питання.

2. Намалювати ілюстрації до твору (за бажанням).

3. Вигадати історії для «гри у радість».


Share
Tweet
Pin
Share
No коммент.

8 клас           Зарубіжна література

Урок №                                                                                  Дата:

Тема. Контрольна робота за темою «Середньовіччя».

Мета. Визначити рівень знань учнів за темою «Середньовіччя», виявити недоліки в знаннях учнів. Розвивати навички самостійної роботи, уміння застосовувати набуті знання під час виконання контрольних завдань. Виховувати почуття відповідальності, бажання досягти високих результатів.

Обладнання. Тестові завдання, контрольні зошити.

Тип уроку. Контроль знань.

                                               Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Оголошення теми, мети уроку.

ІІІ. Інструктаж щодо виконання завдань контрольної роботи.

ІV. Виконання завдань учнями.

    І варіант

І-ІІ рівні (7 б.)

1.     Вкажіть хронологічні межі доби  Середньовіччя.

а) V – X ст.; б)IV – XVст.; в) V – XV ст.; г) V – IV ст.

2.     Назвіть відомих китайських поетів доби правління династії Тан.

          а) Лі Бо; б) Ду Фу ; в) Ду Му; г) Лі Юй.

3.     Про кого з поетів сучасники казали «безсмертний,  скинутий з небес»?

          а) Аліг’єрі Данте; б) Лі Бо; в) Ду Фу; г)  Омар Хайям.

4.     Майстром якого жанру був Омар Хайям?

          а) бейти; б) рубаї; в) касиди; г)  газелі.

5.     «Пісня про Роланда» - найвідоміша пам'ятка середньовічного епосу:

          а) Китаю; б) персько-таджицької літератури; в) Франції; г) Японії.

6.     Оліфант – це

         а) меч Роланда; б) меч Олів'єра; в) ріг зі слонової кістки; г) щит Роланда.

7.     Кого в «Пісні про Роланда уособлює Карл?

          а) жорстокого правителя; б) несправедливого правителя;

           в) самозакоханого правителя; г) ідеального правителя.

8.     Твір, що називають поетичною енциклопедією Середньовіччя:

а) «Божественна комедія»; б) «Пісня про роланда»; в) «Нове життя»; г) «Печаль на яшмовому ганку».

9.     Поетична форма вірша, що складається з 14-ти рядків, називається:

     а) рубаї; б) бейт; в) газель; г) сонет.

10.  У сонетах, що ввійшли до збірки «Нове життя» Аліг'єрі Данте зобразив:

     а) історію кохання ліричного героя; б) політичні події; в) ідеальну жінку; г)  власну історію кохання.

11.  Яку назву мав головний твір Данте спочатку?

 а) «Комедія»; б) «Подорож»; в) «Божественна подорож»; г) «Божественна».

12.  Поети – представники нового солодкого стил. Оспівували:

 а) любов до бога; б) любов до жінки; в) любов до влади; г) неземну любов.

13.  Ім'я Беатріче означає:

а) божественна; б) незрівнянна; в) благословенна; г) обрана.

14.  В сонетах Данте описує лише:

 а) волосся коханої; б) губи; в) очі; г) вираз обличчя.

ІІІ рівень (2 б.)

Порівняйте героїв «Пісні про Роланда» з давньоруськими билинними богатирями.

ІV рівень (3 б.)

Напишіть есе на тему «Чим вразила мене література доби Середньовіччя».

                 ІІ варіант

                    І-ІІ рівні (7 б.)

1.     Найраніше розквіт середньовічної літератури відбувся в:

а) далекосхідному регіоні; б) середньосхідному; в) візантійському; г) західно-європейському.

2.     Епоха правління династії Тан називалася:

а) «залізна доба»; б) «мідна доба»; в) «срібна доба»; г) «золота доба».

3.     Яка подія в добу Середньовіччя наближена до появи інтернету в ХХ столітті?

а) об'єднання китайських земель; б) зростання чисельності населення; в) винайдення книгодрукування; г) розквіт поезії.

4.     Про кого зі східних поетів говорили, що «він має кістку  гордості у спині»?

а) Ду Фу;  б) Данте; в) Лі Бо; г) Омар Хайям.

5.     Яке філософське вчення знайшло своє втілення у творчості Лі Бо:

а) конфуціанство;   б)дзен-буддизм;   в)даосизм; г) новий солодкий стиль.

6.     Найвідоміші поети Сходу:

а) Рудакі;   б) Хайям ;   в)Гафіз; г) Данте.

7.     Вкажіть правильну схему римування рядків у жанрі рубаї.

а) аабб;   б) абаб;   в) аааб; г) ааба.

8.     Кому з поетів Середньовіччя належать ці «компліменти»:

«Цар філософів Заходу і Сходу», «Найученіший муж століття», «Доказ істини», «Знавець грецької науки»?

а) Рудакі;   б) Хайяму ;   в)Гафізу; г) Данте.

9.     Жанровий різновид французького героїчного епосу (ліро-епічна поема за історичними мотивами)-це:

а) пісня;   б) рубаї;   в) жеста; г) міміка.

10.  Дюрандаль – це:

а) меч Роланда; б) меч Олів'єра; в) ріг зі слонової кістки; г) щит Роланда.

11.  У «Пісні про Роланда» Роланд для франків є:

 а) недалекоглядний лицар; б) самолюбивий лицар; в) ідеальний лицар; г) героїчний.

12.  Майстром якого жанру був Данте?

                 а) бейти; б) рубаї; в) касиди; г)  сонети.

13.  Вкажіть правильну схему сонета.

а) 3344;   б) 4433;   в) 4343; г) 3434.

14.  До збірки  Данте «Нове життя» ввійшли вірші, в яких відображено

а) вигадані герої; б) історичні події; в) реальні герої; г) реальні події.

ІІІ рівень (2 б.)

Порівняйте Роланда з «Пісні про Роланда» з Ахіллом з «Іліади» Гомера.

ІV рівень (3 б.)

Напишіть есе на тему «Чим вразила мене література доби Середньовіччя».

V. Підсумок уроку.
































Share
Tweet
Pin
Share
No коммент.

                                         Сценка «Іспит»

Учень заходить до класу. Вчитель сидить за столом.

Учень. (несміливо) Добрий день.

Вчитель. Добрий день. Беріть білет.

Учень. (бере білет, тричі плює через плече) Білет №13.

Вчитель. Сідайте, готуйтеся.

Учень. Та шо там готовиться. Шо буде, те буде.

Вчитель. О, ви без підготовки! Добре. Я вас уважно слухаю.

Учень. Перше питання: «Тарас Григорович Шевченко «Заповіт».

Вчитель. Так. Про що йдеться у «Заповіті»?

Учень. Ну про шо… Видно, у нього нікого з рідні немає.

Вчитель. Правильно, він сирота.

Учень. А кому ж він тоді заповіт написав?

Вчитель. Його спадкоємці – увесь світ!

Учень. Як це?

Вчитель. Творчістю Шевченка захоплюються в усьому світі. Вірші то і є його спадок.

Учень. Ну тоді він до смерті спадкоємців не знайде.

Вчитель. Та він уже помер!

Учень. Та ви що? А коли?

Вчитель. Так, ви готувалися до іспиту чи ні?

Учень. Готувався, готувався! Цілу ніч читав, аж пар з вух ішов!

Вчитель. На перше питання ви відповіді не знаєте. Яке наступне?

Учень. Нечуй Левицький «Кайдашева сім'я».

Вчитель. Ну, який конфлікт повісті?

Учень. Ой, не люблю я ці конфлікти та ще й у чужу сім'ю лізти…

Вчитель. Ні, я маю на увазі те, що стало причиною сварки між сім'ями?

Учень. (думає, а потім повільно говорить) Причиною сварки може стати спільне майно.

Вчитель. Ну не зовсім майно, а конкретно….(повільно) груша.

Учень. Та шо ж вони якусь там грушу не поділили?

Вчитель. Ну от не поділили. А що далі з грушею сталося?

Учень. (невпевнено) Всохла?

Вчитель. Правильно!

Учень. Єс! Оце я красавчик! Угадав!

Вчитель. А далі що?

Учень. Що?

Вчитель. Ну далі що? Груша всохла, а сім'ї….помирилися.

Учень. Во дають!

Вчитель. Так, ви й на це питання відповіді не знаєте!

Учень. Я учив, чесно. Задайте ще одне питання!

Вчитель. Ну добре. Останнє питання. «Чого являєшся мені у сні».

Учень. А звідки ви знаєте?

Вчитель. Що я знаю?

Учень. Ну, що ви мені у сні з'являєтесь.

Вчитель. Та до чого тут я? Хто написав вірш «Чого являєшся мені у сні»?

Учень. Та це міг любий учень написати.

Вчитель. Чому це?

Учень. Так перед екзаменом всі учні у снах вчителів бачать.

Вчитель. Все, досить! Ви не склали іспит!

Учень. Можна останнє питання?

Вчитель. Яке?

Учень. А що у моїй відповіді було не так?

Вчитель. (хапається за голову і вказує на двері).

Учень. (виходить, біля дверей інші учні, запитують, як там) Та валять. Капець!
Share
Tweet
Pin
Share
No коммент.

5 клас       Зарубіжна література

Урок № 35                                                                                         Дата:24.01.19

Тема. Марк Твен «Пригоди Тома Сойєра».  Ставлення автора до своїх героїв.

Мета: поглибити в учнів поняття про автора твору, його позицію відповідно

до героїв повісті; продовжити роботу над характеристикою образів Тома

Сойєра та Гека Фінна, з’ясувати авторське ставлення до них; розвивати

навички виразного читання, усного зв'язного мовлення, уміння міркувати над

проблемами твору, визначати роль засобів художньої виразності в тексті;

розвивати в школярів естетичний смак, уміння бачити красу слова;

формувати гуманістичний світогляд учнів, їхнє позитивне ставлення до

навколишнього світу.

Обладнання: текст повісті «Пригоди Тома Сойєра», ілюстративний матеріал, комп'ютер.

Тип уроку:    комбінований

Горе можна пережити наодинці, але радість – щоб пізнати її вповні – треба розділити з іншою людиною.

Марк Твен

                                                                                                 Хід уроку

І. Організаційний момент (привітання, перевірка готовності учнів до уроку)

ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок

1.     Перевірка домашнього завдання.

Учні вдома заповнювали діаграму Вена, створюючи порівняльну характеристику героїв повісті М. Твена «Пригоди Тома Сойєра» (Том, Гек, Беккі).

2.     Бесіда з учнями.

§  Що вас найбільше вразило в поведінці Тома?

§  Які його вчинки ви схвалюєте, а які засуджуєте?

§  А які вчинки Гека заслуговують на схвалення?

§  Що Гек, на вашу думку, робив неправильно?

§  Чи можна Беккі назвати позитивним персонажем? Чому?

§  Як автор ставиться до своїх героїв?

Про це ми поговоримо сьогодні на уроці.

ІІІ. Оголошення теми, мети уроку.

ІV. Мотивація навчальної діяльності.

        Робота з епіграфом.

       Ми вже знаємо, що авторська оцінка спрямовує читача на правильне розуміння змісту твору. Але ставлення автора до героїв автобіографічного твору слід відрізняти від незалежної оцінки. Образ автора у автобіографічному творі — художній двійник реальної особистості письменника, змодельоване ним уявлення про себе і відтворене у свідомості читача. Тож давайте з'ясуємо, як Марк Твен ставиться до своїх героїв.

V. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу.

    Проблемне питання.

Як автор може виражати своє ставлення до героїв твору?

      Учні висловлюють свої думки, а вчитель продовжує.

§  За допомогою слів-ремарок, які можуть характеризувати не лише вчинки, а й внутрішній світ героя.

§  Засобами комічного.

§  Індивідуалізацією мовлення.

§  Специфікою поведінки.

§  Його ставленням до інших героїв твору та інших героїв до нього.

§  Наділяючи його виразними звичками, манерами, іменем, прізвищем чи прізвиськом.

§  Його ставленням до природи.

§  Речовою характеристикою.

§  Засобами психологічного аналізу (щоденники, сни, листи тощо).

VІ. Закріплення вивченого матеріалу.

1.     Прочитати цитати і з'ясувати, яку оцінку автор дає героєві.

v Раптом позад неї щось шурхнуло, і вона обернулася-саме вчасно, щоб схопити за полу куртки невеликого хлопчиська й не дати йому втекти.

v - Ой, тітонько, мерщій оберніться!

Стара рвучко обернулася і про всяк випадок сторожко підібрала спідницю. А хлопчисько миттю дременув геть, видряпався на високий паркан і зник з очей.

v Тітка Поллі з хвилину постояла розгублена, потім тихенько засміялася:

-         Ну й розбишака ж, хай йому абищо! Невже я так нічого й не навчуся?... Та боже ж мій, у цього хлопчиська і витівки щоразу інші…Та він же, сердешна дитина, син моєї покійної сестри.

v А от Сід, Томів молодший (чи, власне, зведений) брат, на той час уже закінчив своє діло: то був слухняний хлопчик, який не любив пустощів і нікому не завдавав клопоту.

v Том аж ніяк не був Зразковим Хлопчиком у містечку.

v -Тітонько, а коли Сід тягає цукор, ви його не б'єте.

v Сід, радий, що йому все сходить з рук, миттю схопив цукорницю - та ще й з такою зловтіхою, що Томові несила було терпіти. Але цукорниця вислизнула в Сіда з рук і розбилася. Том був у захваті, але здержав язика і промовчав…Ото буде втіха подивитися, як дістане по заслузі цей мазунчик…А в наступну мить сам простягся по підлозі.

v Директор був миршавий чоловічок років тридцяти п'яти, з рудуватою цапиною борідкою і коротко підстриженим рудуватим волоссям.

v Бідолаха (Том) нутром чув, що тут щось не те і до правди краще не докопуватись.

v Гекльберрі був сам собі господар і робив усе, що йому заманеться. За сухої погоди він ночував на чужих ганках, а коли дощило-в порожній бочці.

v В Тома стало зовсім кепсько на душі, і він злякався, що його вина непрощенна.

v Тітка Поллі зовсім занепала духом, і її сиві коси геть побіліли.

2.     Переглянувши уривки з кінофільму, пояснити, до якого виду авторської оцінки вдається письменник.

*    Том і Гек стають свідками вбивства на кладовищі (57 хв.)

*    Том і Гек відвідують у в'язниці Поттера (1г. 22 хв.)

*    Том свідчить на суді (1 г. 28 хв.)

*    Хлопці втікають на острів (1 г. 34 хв.)

*    Том та Беккі заблукали в печері (2 г. 34 хв.)

VІІ. Узагальнення знань.

1.     Підсумкова бесіда.

До яких засобів авторської оцінки вдається письменник?

Як він ставиться до своїх героїв?

2.     Вправа «Бумеранг».

Один учень починає речення і називає того, хто його продовжить.

Тітка Поллі добра жінка, бо……намагалася виховувати Тома як сина.

VІІІ. Домашнє завдання.

Стор. 172-174 читати, усно відповідати на питання, вивчити терміни.

ІХ. Підсумок уроку.
Share
Tweet
Pin
Share
No коммент.
Newer Posts
Older Posts

Меню сайту

  • Главная страница
  • Календарно-тематичне планування
  • Медіатека
  • Методична скринька
  • Сторінка для учнів
  • Готуємося до олімпіад
  • Тиждень зарубіжної літератури
  • Позакласна робота
  • Мої публікації
  • Мій досвід
  • Велика перерва
  • Фотоальбом
  • Новини

Про мене

Моя фотография
Наталія Семененко
Просмотреть профиль

Моя робота

Працюю вчителем зарубіжної літератури та російської мови.

Blog Archive

  • марта 2020 (2)
  • февраля 2019 (5)
  • января 2019 (15)
  • марта 2018 (29)
  • февраля 2018 (28)
  • января 2018 (3)

Пошук по блогу

Created with by ThemeXpose | Distributed By Gooyaabi Templates