План-конспект уроку зарубіжної літератури для 5 класу
Тема. Льюїс Керролл
(1832-1898). «Аліса в країні див». Творча історія книги, її зв’язок з біографією
письменника та життям Англії «вікторіанської» доби.
Мета. Ознайомити учнів з
життєвим та творчим шляхом письменника, змістом твору «Аліса в країні див»,
творчою історією книги. Розвивати навички виразного читання, зв’язне мовлення,
творчі здібності учнів, критичне мислення. Виховувати любов до предмета,
найкращі людські якості.
Тип уроку. Засвоєння нових знань.
Обладнання. Підручники,
літературознавчі словнички, портрет Льюїса Керолла, роздатковий матеріал
(роздруковані таблиці).
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Привітання вчителя.
Вже весняне сонце сяє,
Нам у віконце заглядає.
Ви уважно подивіться,
Сонечку ви посміхніться,
Всі невдачі забувайте,
За порогом їх лишайте.
На уроці в нас цікаво,
Часу тільки дуже мало.
Тож давайте починати
Про новеньке дізнаватись.
ІІ. Оголошення теми, мети уроку.
ІІІ. Мотивація навчальної
діяльності.
Слово вчителя.
-
Діти, скажіть, будь ласка, чи любите ви мріяти? А які
вони, мрії? (Фантазії учнів про те, як виглядають мрії. Можна організувати усне
малювання, можна запропонувати учням зобразити свої мрії на папері або провести
прийом «Добрі друзі», коли учні стають в коло і розповідають про свої мрії.)
-
А як видумаєте, чому майже всі люди мріють?
Очікувані
відповіді:
·
У мріях люди можуть опинитися де завгодно.
·
У мріях можна повернутися в дитинство чи стати дорослими.
·
У мріях люди можуть легко перемогти зло.
·
У мріях люди торкаються найпотаємніших куточків своєї
душі.
- А яка користь від того, що люди мріють.
Очікувані
відповіді:
·
Мріючи, люди ставлять перед собою мету, якої потім
прагнуть досягти.
·
Мріючи, люди окреслюють коло проблем, які потім вирішують
в реальному житті.
·
Мрії надають людям сили для боротьби і перемог.
- Отже, мріяти не лише не шкідливо, а навіть
корисно. Тож давайте помріємо.
ІV. Сприйняття та засвоєння
навчального матеріалу.
1) Повідомлення вчителя про життя та творчість письменника.
2) Робота з літературознавчими словничками.
Фантастика (з гр. здатність уявляти)
– 1) те, чого не існує в реальній дійсності; 2) світ уявлень і образів митця,
який базується на основі засвоєних раніше фактів із реального життя; творча
уява; 3) різновид художньої літератури, засвоєний на вигадці, творчій уяві, фантазії;
до цього різновиду можуть належати будь-які жанри – оповідання, казка, повість,
роман тощо.
3) Метод ЗаХіД.
Учні заповнюють стовпчик «Знаю» відомостями, які
їм відомі про фантастику як різновид художньої літератури (можна організувати
роботу в парах або групах).
Знаю
|
Хочу дізнатися
|
Дізнався
|
Після
заповнення стовпчика таблиці учні порівнюють свої записи із відомостями з
підручника, роблять висновки.
Характерні
риси фантастики як різновиду художньої літератури:
·
Незвичайність подій і образів;
·
Порушення установлених уявлень про час і простір;
·
Дивни перетворення персонажів і всього фантастичного
світу;
·
Чарівність предметів і явищ;
·
Дивні імена і назви;
·
Стрімкі й неймовірні повороти сюжету;
·
Мовні новації письменника.
Колективне заповнення стовпчика «Хочу дізнатися».
Очікувані
відповіді:
·
Які пригоди сталися з героями повісті «Аліса в країні
див»?
·
Які імена мають герої твору?
·
Які чарівні предмети чи явища допомагають чи заважають
героям?
·
Чи відбуваються дивні перетворення героїв, що цьому
сприяє?
·
Які інтриги створює автор для зацікавлення читачів?
4) Коментоване читання сьомого розділу «Божевільне чаювання».
V. Закріплення навчального матеріалу.
1) Бесіда на первинне сприйняття.
·
Чому чаювання називається божевільним?
·
З якими незвичайними героями ви познайомилися в цьому
розділі?
·
Усно опишіть місце, де відбувається чаювання.
·
Які англійські традиції знайшли відображення в цьому
розділі?
2) Знайдіть у тексті приклади мовної гри.
Придумайте свої приклади перестановки слів у реченні зі зміною смислу.
VІ. Домашнє завдання.
Прочитати восьмий розділ повісті. Усно відповідати на питання.
Підготуватися до творчого переказу розділу (від імені Аліси).
За бажанням створити ілюстрації до повісті.
VІІ. Підсумок уроку.
1) Оцінювання навчальних досягнень
учнів.
2) Вправа «ЗаХіД»
(заповнення третьої колонки таблиці, обговорення очікувань від уроку).
0 коммент.