by - марта 12, 2018


План-конспект уроку зарубіжної літератури для 7 класу

Тема. Моральні цінності в новелі «Дари волхвів». Біблійні мотиви у творі, художні деталі.
Мета. Поглиблювати знання учнів про новелу як літературний жанр, про різновиди новел, про художню деталь як прийом, який стимулює уяву читача. Допомогти учням усвідомити моральні цінності новели «Дари волхвів», роль біблійних мотивів у творі. Розвивати навички роботи з текстом, зв’язне мовлення, творчі здібності, навички характеристики героїв. Виховувати найкращі людські якості.
Тип уроку. Формування умінь і навичок.
Обладнання. Підручники, зошити, літературознавчі словнички, ілюстрації до новели.
                                                          Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1)    Літературний диктант.
1.     Коли відбуваються події, описані в новелі «Дари волхвів»? (Напередодні Різдва)
2.     Скільки грошей було у Делли? (Один долар вісімдесят сім центів)
3.     Як вона їх назбирала? (Запекло торгувалася під час покупок)
4.     Яка особливість вказувала на це? (60 центів було монетками по одному центу)
5.     Якими речами пишалася родина Джеймс Діллінгем Янг? (Золотим годинником та волоссям Делли)
6.     На який вчинок зважилася Делла заради чоловіка? (Продати своє волосся)
7.     Який подарунок приготувала Делла Джимові? (Ланцюжок для годинника)
8.     Що приготував Жжим для Делли на Різдво? (Набір гребінців для волосся)
9.     Де Джим взяв гроші для подарунка? (Продав годинника)
10. Хто такі волхви? (Мудреці, які принесли дарунки Ісусу)
11. Чому автор назвав волхвами Джима і Деллу? (Вони пожертвували найдорожчим заради іншої людини)
2)    Бесіда з учнями.
·        Охарактеризуйте образ розповідача. Яка його роль у розкритті сюжету?
·        Які дари принесли волхви Ісусові? Що вони символізували?
·        Як автор пов’язує Біблійний сюжет із змістом новели?
ІІІ. Оголошення теми, мети уроку.
ІV. Мотивація навчальної діяльності.
     У новелі «Дари волхвів» автор порушує питання моральних цінностей в житті людей. Біблійний сюжет, який ліг в основу новели, допомагає усвідомити роль та призначення людини на землі. Сьогодні ми спробуємо з’ясувати, носіями яких моральних цінностей є герої новели «Дари волхвів».
V. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу.
1) Робота із літературознавчим словничком
Новела – невеликий за обсягом епічний твір про незвичайну життєву подію з несподіваним фіналом.
Види новел: психологічна, філософська, фантастична, гумористична, сатирична.
Ознаки новели:
·        Невеликий обсяг;
·        Невелика кількість персонажів;
·        Як правило, одна сюжетна лінія;
·        Відрізняється гостротою і напруженістю сюжету;
·        Несподіваний фінал;
·        Наявність яскравих і влучних художніх засобів.
VІ. Закріплення вивченого.
1)    Доведіть, що «Дари волхвів» – це новела, назвіть характерні ознаки.
2)    Визначте вид новели «Дари волхвів».
3)    Робота з підручником.
     Визначте, за допомогою яких художніх засобів автор домагається ефекту незвичайності та оригінальності явища, яке описано в новелі «Дари волхвів»?
Очікувані відповіді:
-Для розкриття внутрішнього світу героїв автор застосовує метафори, епітети: «...відвойовувала кожну монетку...», «...вуха палали від мовчазного осуду її скупості, викликаної надмірною ощадливістю», «Дві години пролетіли на рожевих крилах», «...його худе обличчя було заклопотане», «...бідолаха Джим», «Довгим, уважним і критичним  поглядом вона глянула на себе в дзеркало».
- Художні деталі та символи допомагають усвідомити підтекст новели:
·        Опис помешкання подружжя, табличка на дверях, дзвінок відображають матеріальне становище родини;
·        Образи Біблійних героїв сприяють усвідомленню стосунків Делли і Джима;
·        Речі, якими пишалася родина, наголошують на глибині моральних цінностей у стосунках геоїв;
·        Різдвоє своєрідним духовним виміром моральних якостей людини.
- За допомогою порівнянь автор висловлює власне ставлення до героїв:
«Делла підскочила, як ошпарене котеня...», «Джим завмер, наче сетер, що збирається кинутися на перепелицю», «Очі її сяяли, як діаманти», «Волосся розсипалося хвилями, сяючи, мов струмені водоспаду».
  4) Самостійна робота за варіантами.
       Охарактеризуйте головних героїв новели (І варіант – Деллу, ІІ варіант –Джима). Під час роботи звертайтеся до змісту новели та використовуйте ілюстрації до тексту.
  5) Перевірка самостійної роботи учнів.
  6) Вирішення проблемного питання.
     Знайдіть у тексті частину, де автор звертається до читачів без допомоги розповідача, зачитайте.
     Як ви думаєте, з якою метою автор робить такий відступ? Яке значення має це роз’яснення для розкриття ідеї новели. Зробіть висновок, які моральні якості людини возвеличує автор новели?
VІІ. Домашнє завдання.
     Прочитати новелу О. Генрі «Останній листок». Пояснити символічний смисл назви новели. Добирати цитатний матеріал для характеристики героїв новели.
VІІІ. Підсумок уроку.
1)    Вправа «Мікрофон».
2)    Оцінювання навчальних досягнень учнів.


You May Also Like

0 коммент.