Технологии Blogger.

Сайт вчителя зарубіжної літератури

Перелік навчальних програм, рекомендованих МОН України,
у 2017/2018 н.р.

Російська мова


 Російська мова для 5-9 класів загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням українською мовою (Баландіна Н. Ф.).Наказ МОН від 29.05.2015 № 585 (зі змінами,   затвердженими наказом  МОН України від 07.06.2017 № 804) 


 Російська мова. 5-11 класи (Баландіна Н. Ф.).Лист МОН від 23.12.2004 № 1/11- 6611

Зарубіжна література


Світова література. 5–9 класи. Програма для загальноосвітніх навчальних закладів. - К.: Видавничий дім «Освіта», 2013  зі змінами,  затвердженими наказом  МОН від 07.06.2017 № 804 
http://mon.gov.ua/activity/education/zagalna-serednya/navchalni-programi-5-9-klas-2017.html

Світова література. 10-11 класи - за програмами, затвердженими наказом Міністерства освіти і науки  від 28.10.2010 № 1021,  крім рівня стандарту та академічного рівня зі змінами 2016 року
http://mon.gov.ua/activity/education/zagalna-serednya/navchalni-programy.html


Share
Tweet
Pin
Share
No коммент.
Урок зарубіжної літератури в 6 класі.
Тема. Мудрість байки. (Підсумковий урок за темою «Байка у світовій літературі»).
Мета. Навчальна.  Систематизувати та узагальнювати знання учнів за темою «Байка у світовій літературі», поширювати світогляд дітей. 
Розвиваюча. Сприяти розвитку артистизму, логічного мислення, зв'язного мовлення, уміння спілкуватися.
Виховна.  Виховувати культуру поведінки, повагу до однокласників, сприяти формуванню моральних якостей засобами літератури.
Обладнання. Тексти байок, картки із завданнями, листи паперу, кольорові олівці, портрети відомих байкарів.
Тип уроку. Урок-творчий звіт.
                                                      Хід уроку
                                                                                Сміючись, говорити правду.
                                                                                                Античний афоризм
І. Організаційний момент.
     Слово вчителя. Доброго дня, діти. Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми підсумуємо здобуті знання за темою «Байка у світовій літературі». Але  на уроці ви будете не просто учнями, а спробуєте уявити себе акторами, художниками, кореспондентами, письменниками. Тож давайте не гаяти часу, а почнемо наш урок.
     Дозвольте представити вам членів журі, які будуть оцінювати ваші виступи.
ІІ. Визначення мети та  завдань уроку.
     Робота з епіграфом.
Вчитель. Як ви розумієте зміст античного афоризму, що є епіграфом уроку?
(Байкарі намагаються вказувати людям на їхні вади, але не ображати їх).
Отже, давайте спробуємо зʼясувати, яка мета нашого уроку.
ІІІ. Оголошення конкурсів та умов їх проведення.
1. Конкурс «Хто більше?»
     Протягом однієї хвилини члени команди відповідають на запитання вчителя. Переможе та команда, члени якої дадуть найбільше правильних відповідей на запитання. Кількість балів за участь у конкурсі-кількість правильних відповідей.
2. Конкурс «Художній».
     Один представник від команди, отримавши завдання  від вчителя, із зав’язаними  очима зображує ілюстрацію до байки, а члени його команди повинні відгадати, про яку байку йдеться. Якщо у команди відповіді немає, то право відповісти надається команді-супернику. За правильну відповідь команда отримує 5 балів.
3.Конкурс «Шифрувальний».
     Отримавши завдання від вчителя, відгадати назву байки, а потім самим написати байку. За правильно відгадану назву зашифрованої байки команда отримує 5 балів. А власну байку пропонують на оцінювання членам журі.
4. Конкурс «Інтерв’ю».
     В конкурсі беруть участь два учня від команди, один з яких виконує роль байкаря, а інший-роль кореспондента. Під час оцінювання враховуватимуться такі умови: правильність та коректність поставлених запитань, повнота та правильність відповідей, об'єм охоплених подій з життя  байкаря.
5. Конкурс «Домашнє завдання».
Інсценізація байки.
ІV. Проведення першого конкурсу.
Запитання для бліц-турніру.
1. Кого вважають «батьком» байки?
2. Скільки частин має байка?
3. Який прийом застосовується в байках для того, щоб в образах тварин показати вади людей?
4. Який прийом дає можливість зобразити характер людини образом тварини?
5. Як І. А. Крилова називали діти?
6. Де розташована повчальна частина в байці?
7. Як Ж. де Лафонтен назвав збірку байок, написаних за сюжетами байок І. А. Крилова?
8. Чому послідовник Езопа використовували сюжети його байок?
9.Коли і де виник жанр байки?
10. У чому сила людини за байкою «Хліборобові діти»?
11. Яким образним висловом можна замінити мораль байки «Зачумлені звірі»?
12. Хто у сильного винен завжди?
13. Що називають «езоповою мовою»?
14. Яка приказка відповідає моралі байки «Чоловік і змія»?
15. Хто все літо проспівав, а взимку танцював?
16.З якою метою Езоп вигадав жанр байки?
17.Чому Езоп вирішив замаскувати зміст своїх думок?
18. Що допомагало Езопові в житті?
19. Назвіть відомих вам послідовників Езопа.
20.Продовжіть речення. І. А. Крилов-
21. Який вид комічного найчастіше застосовується в байках?
22. Доброзичливий сміх-це...
23. Злий сміх-це...
24. Продовжіть речення. Ж. де Лафонтен-
25. Яка роль сміху в засудженні людських вад?
26. У чому полягає вічна мудрість байки?
27. Поясніть значення прийому уособлення при виборі героїв байки.
28. Що Цикада попросила у Мурашки?
29. Якому медичному предмету не могла знайти призначення Мавпа?
30. Країна, що подарувала світові Езопа.
V. Підведення підсумків конкурсу.
VІ. Проведення  другого конкурсу.
Першій команді зобразити байку «Лисиця й виноград».
Другій команді зобразити байку «Крук і Лисиця».
VІІ. Підведення підсумків конкурсу.
VІІІ. Проведення третього конкурсу.
Зашифрована байка для першої команди.
Байка в якій сказано, що досягти мети можна не лише силою, а й лагідним словом. (Байка «Ворона і Лисиця»).
Зашифрована байка для другої команди.
Байка про те, що у людей можуть розходитися думки і справи. Тоді мети не досягти. (Байка «Лебідь, Щука, Рак»)
ІХ. Підведення підсумків конкурсу.
Х. Проведення четвертого конкурсу.
      Учні з'ясовують ім'я письменника, у якого братимуть інтерв'ю за допомогою білетів.
ХІ. Підведення підсумків конкурсу.
ХІІ. Проведення п'ятого конкурсу.
Учні презентують інсценізації байок, які самостійно підготували вдома.
ХІІІ. Підведення підсумків конкурсу. Визначення результатів.
ХІV. Підведення підсумків уроку.
ХV. Домашнє завдання.
Підготуватися до контрольної роботи.










Share
Tweet
Pin
Share
No коммент.
Календарне планування уроків зарубіжної літератури для  9 класу
№
з/п
Дата
Зміст  навчального  матеріалу
Теорія  літератури
Примітки


Вступ


1

Роди і жанри літератури. Літературні жанри і стилі. Перехідні явища в літературі. Жанри і стилі як органічні елементи культури. Загальне і національне в структурі жанрів і стилів.
Жанр, стиль

2

Жанрово-стильові тенденції в українській та зарубіжних літературах на етапах літературного процесу. Специфіка жанрів у різних національних літературах (оповідання, роман, сонет та ін.). Розмаїття індивідуальних стилів митців.




Тема. Просвітництво


3

Історичні умови та провідні ідеї Просвітництва. Вплив філософії на літературу й культуру доби. Художні напрями (просвітницький класицизм, просвітницький реалізм, сентименталізм).


4

Джонатан Свіфт (1667–1745). «Мандри Лемюеля Гуллівера» (1 частина). Історія написання твору. Просвітницькі ідеї у творі.
Роман, композиція

5

Образ Гуллівера як втілення концепції нової людини. Жанрова своєрідність роману (поєднання реалістичних елементів і соціальної фантастики). Засоби комічного (гумор, іронія, сатира, сарказм). Езопова мова.


6

Йоганн Вольфганг Ґете (1749–1832). Поезії «Вільшаний король», «Травнева пісня». Роль Й. В. Ґете в історії Просвітництва. Нове розуміння природи у ліриці Й. В. Ґете. Міфологічний зміст образів вірша «Вільшаний король».
Міф

7

Ідея кохання й щастя у «Травневій пісні», ознаки фольклору.


8

Йоганн Крістоф Фрідріх Шиллер (1759–1805). «До радості». Просвітницька ідея об’єднання людства в оді «До радості» Ф. Шиллера.
Ода
Вивчити напам’ять
«До радості»
9

Оптимістичний пафос твору, який став гімном Євросоюзу.


10

Контрольна робота з теми «Просвітництво» (тести).


11

Позакласне читання Е. По  «Ельдорадо»




Тема. Романтизм


12

Історичні, естетичні, філософські чинники розвитку романтизму. Основні ознаки романтизму як напряму в літературі й мистецтві. Романтизм у різних країнах.


13

Генріх Гейне (1797–1856). «Книга пісень» («На півночі кедр одино-кий…», «Не знаю, що стало зо мною…», «Коли розлучаються двоє…»).

Вивчити напам’ять «Не знаю, що стало зо мною»
14

Специфіка німецького романтизму і творчість Г. Гейне. «Книга пісень»: особливості композиції збірки, образ ліричного героя, фольклорні елементи (образи, мотиви, символи, жанрові ознаки пісні та ін.). Утілення високого почуття кохання у віршах митця. Особливості поетичної мови творів.


15

Розвиток мовлення  (письмово). Аналіз ліричного твору.


16

Джордж Ноел Гордон Байрон (1788–1824). «Хотів би жити знов у горах…», «Мій дух як ніч…». Поема «Мазепа». Вплив творчості Дж. Байрона на розвиток романтизму в Європі. Проти-ставлення мрії і дійсності у ліриці поета. Фольклорні та біблійні мотиви у віршах Дж. Байрона.


17

Українська тема в поемі «Мазепа». Специфіка зображення образу гетьмана у творі (монолог героя, романтичний пейзаж як засіб увиразнення образу, динаміка образу та ін.).
Поема

18

Контрольна робота з теми  «Романтизм» (тести).




Тема. Взаємодія романтизму й реалізму


19

Олександр Сергійович Пушкін (1799–1837). Лірика («До А. П. Керн» («Я пам’ятаю мить чудову…»), «Я вас кохав…», «Я пам’ятник собі поставив незотлінний…»). «Євгеній Онєгін». Значення творчості О. С. Пушкіна для розвитку російської та світової літератури. Провідні мотиви його лірики. Тема кохання і призначення мистецтва у віршах митця.

Вивчити напам’ять (1 вірш Пушкіна за вибором)
20

Взаємодія романтизму і реалізму в романі О. С. Пушкіна «Євгеній Онєгін». Реалістичне висвітлення романтичних тем (кохання, відчуження особистості, життя і смерті, розладу мрії та дійсності тощо) і образів (Онєгін — Тетяна, Ленський — Ольга).
Роман (роман у віршах), віршовий розмір. Строфа (онєгінська).

21

Традиції світової літератури і культури у творі (вплив Дж. Байрона та ін.). Дзеркальна композиція (лист Тетяни — відповідь Онєгіна — дуель — лист Онєгіна — відповідь Тетяни). Зображення різних сфер життя (історії і сучасності, столиці і провінції, народних звичаїв і кола культурних інтересів суспільства тощо).


22

Художнє новаторство О. С. Пушкіна (у жанрі, мові, авторській позиції, підході до зображення дійсності).


23

Позакласне читання. О.С. Пушкін «Маленькі трагедії»


24

Розвиток мовлення (усно). Характеристика героїв роману «Євгеній Онєгін»


25

Михайло Юрійович Лермонтов (1814–1841). Лірика («Сосна», «І нудно і сумно…», «На дорогу йду я в самотині…»). «Герой нашого часу». Мотиви світової скорботи у ліриці М. Ю. Лермонтова. Зв’язок творчості митця із традиціями європейського романтизму (Дж. Байрона, Г. Гейне та ін.).

Вивчити напам’ять  «На дорогу йду я в самотині»
26

 Особливості розвитку сюжету й композиції в романі «Герой нашого часу». Зв’язок твору з історичною та духовною атмосферою доби.
Філософсько-психологічний роман

27

Складність образу Печоріна, його духовна трагедія. Новаторство М. Ю. Лермонтова в жанрі роману.


28

Порівняння образів Євгенія Онєгіна і Печоріна. Тема «пам’ятника» у творчості Горація, О. С. Пушкіна. Порівняння оригіналів, художніх перекладів, переспівів.


29

Контрольна робота з теми «Взаємодія романтизму і реалізму» (твір).


30

Підсумки. Узагальнення і систематизація навчального матеріалу за семестр.




Тема. Реалізм


31

Поняття про реалізм та історія його формування. Характерні ознаки реалізму як літературного напряму (зв’язок із дійсністю, аналітизм, типовість образів і ситуацій, розкриття впливу соціального середовища на людину, критичний пафос, дослідження життя суспільства, психологізм та ін.).


32

Взаємодія реалізму з іншими напрямами XIX ст. (романтизмом, натуралізмом).


33

Оноре де Бальзак (1799–1850). «Гобсек». Основні віхи творчості та особливості світогляду письменника. «Людська комедія»: історія написання, художня структура, тематика і проблематика, образи.


34

Повість «Гобсек» у структурі «Людської комедії». Сюжетно-композиційні особливості твору («розповідь у розповіді»).
Повість (соціально-психологічна, соціально-побутова, філософська), інтер'єр

35

Багатогранність образу Гобсека (як соціального типу доби, як філософа та ін.), засоби його створення (портрет, психологічна деталь, монолог, вчинки, філософське ставлення до життя та ін.).
Образ (типовий)

36

Микола Васильович Гоголь (1809–1852). Петербурзький етап життя і творчості письменника.


37

«Ревізор». Творча історія п’єси. Образи чиновників. Образ Хлєстакова та його динаміка. Засоби комічного у творі. Специфіка художнього конфлікту й жанру п’єси.


38

«Шинель». Цикл петербурзьких повістей: основні теми та проблеми.Побутовий,психологічний і філософський плани повісті «Шинель».


39

Особливості сюжету й композиції. Образ Башмачкіна та засоби його створення. Образ столиці (як чужого й ворожого для людини простору).
Оповідання

40

Трактування фіналу, значення елементів фантастики в реалістичному творі. Тема «маленької людини».
Психологізм

41

Розвиток мовлення  (усно). Образи «маленьких людей» у російській літературі першої половини ХІХ століття. (Максима Максимовича та Акакія Акакійовича)
Художня деталь

42

Контрольна робота з теми «Реалізм» (твір).




Тема. Нові тенденції у драматургії кінця ХІХ- початку ХХ ст.



43

Загальна характеристика  драматургії кінця XIX – початку XX ст. )
«Нова драма», ібсенізм.

44

Генрік Ібсен (1828–1906). «Ляльковий дім». Роль Г. Ібсена в розвитку світової драматургії, його новаторство. «Ляльковий дім» як соціально-психологічна драма.


45

Особливості драматичного конфлікту та розвиток сценічної дії (зовнішньої і внутрішньої). Композиція п’єси. Образна система. Підтекст. Символіка. Відкритість фіналу.


46

Бернард Шоу (1856–1950). «Пігмаліон». Особливості світогляду Б. Шоу. Специфіка втілення античного міфу в п’єсі «Пігмаліон».


47

Динаміка образу Елайзи Дулітл. Ідеї «одухотворення» людини й життя засобами мистецтва, збереження національної культури, розвитку мови.


48

Українські перекладачі творів зарубіжної літератури кінця XIX–початку XX ст. Порівняння особливостей «старої» та «нової драми», образів персонажів.


49

Позакласне читання О. С. Грибоєдов «Лихо з розуму».


50

Контрольна робота з теми «Нові тенденції у драматургії кінця XIX–початку XX ст» (тести).




Тема. Література XX–XXI ст. Життя, історія, культура


51

Шолом-Алейхем (1859–1916). «Тев’є-молочар». Тема історичного зламу, який пройшов крізь долю людини і народу на межі XIX–XX ст.
Класична і масова література”

52

Образна система твору. Філософські проблеми. Народний гумор. Сучасні інтерпретації твору в театрі, кіно та інших видах мистецтва.
Художність

53

Михайло Опанасович Булгаков. (1891–1940). «Собаче серце». Українські сторінки життя і творчості М. О. Булгакова. М. О. Булгаков і влада, трагедія митця.


54

«Собаче серце» як метафора соціальних експериментів революційної доби.


55

Конфлікт натовпу, масової свідомості та інтелекту, культури. Персонажі-«двійники» (Шаріков — Швондер).


56

Розвиток мовлення (письмово) Рецензія.
Рецензія

57

Рей Дуглас Бредбері (1920–2012). «451° за Фаренгейтом». Тривога за майбутнє суспільства в романі-антиутопії «451° за Фаренгейтом».


58

Тема знецінення культури. Провідні мотиви твору – книги (читання), пожежі, тотального контролю, інакомислення тощо.


59

Натовп і влада. Важке прозріння особистості в тоталітарному суспільстві.


60

Гарпер Лі (1926–2016). «Убити пересмішника».


61

Проблема входження молоді в дорослий світ, зіткнення із жорстокістю. Моральні ідеали у творі.


62

Ерік Вольф Сігел (1937–2010). «Історія одного кохання».


63

Розповідь про зворушливе і трагічне кохання студента, сина мільйонера, до дочки бідного італійського емігранта. Проблеми життя і смерті, любові й відданості у творі.


64

Позакласне читання  О. Бальзак «Шагренева шкіра».


65

Контрольна робота з теми «Література XX–XXI ст. Життя, історія, культура». Тести


66

Підсумки. Узагальнення і систематизація навчального матеріалу за семестр


67

Підсумки. Узагальнення і систематизація навчального матеріалу за семестр






Share
Tweet
Pin
Share
No коммент.
Newer Posts

Меню сайту

  • Главная страница
  • Календарно-тематичне планування
  • Медіатека
  • Методична скринька
  • Сторінка для учнів
  • Готуємося до олімпіад
  • Тиждень зарубіжної літератури
  • Позакласна робота
  • Мої публікації
  • Мій досвід
  • Велика перерва
  • Фотоальбом
  • Новини

Про мене

Моя фотография
Наталія Семененко
Просмотреть профиль

Моя робота

Працюю вчителем зарубіжної літератури та російської мови.

Blog Archive

  • марта 2020 (2)
  • февраля 2019 (5)
  • января 2019 (15)
  • марта 2018 (29)
  • февраля 2018 (28)
  • января 2018 (3)

Пошук по блогу

Created with by ThemeXpose | Distributed By Gooyaabi Templates