План-конспект уроку зарубіжної літератури для 9 класу
Тема. Генрік Ібсен
(1828-1906). «Ляльковий дім». Роль Генріка Ібсена в розвитку світової
драматургії, його новаторство. «Ляльковий дім» як соціально-психологічна драма.
Мета. Ознайомити учнів з
віхами життя та творчості Генріка Ібсена, з його внеском у розвиток світової
драматургії, з поняттям про «нову драму», «ібсенізм», аналітичну п’єсу,
соціально-психологічну драму. Розвивати зв’язне мовлення, навички роботи з
прочитаним твором, навички аналізу драматичного твору. Виховувати культуру
читача, інтерес до літератури.
Тип уроку. Засвоєння нових знань.
Обладнання.
Тексти
драми «Ляльковий дім», підручники, словнички.
Хід уроку
І.
Організаційний момент.
ІІ.
Мотивація навчальної діяльності.
У
другій половині ХІХ століття роль драматургії і театру в західноєвропейській
культурі різко змінилася порівняно з попередньою добою. Такі зміни відбувалися
тому, що до театру прийшов новий глядач, який бажав учитися, думати. Театр став
«школою для дорослих». Перші звістки про народження «нової драми» у «новому
театрі» надійшли з Норвегії. Хто ж започаткував «нову драму»? Сьогодні ми
познайомимося з життям та творчістю норвезького драматурга, який відіграв
важливу роль для розвитку світової драматургії.
ІІІ.
Оголошення теми, мети уроку.
ІV.
Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу.
1) Повідомлення вчителя.
У 1879
році «Норвезький театр» потішив своїх глядачів прем’єрою п’єси свого улюбленого
драматурна Генріка Ібсена «Ляльковий дім». Започаткувати традиції «нової драми»
найлегше в молодих країнах, де театральної традиції не існувало. «Норвезький
театр» справді був молодим. А що ж Норвегія? Про це нам розкажуть історики, які
підготували повідомлення про історію цієї держави.
2) Повідомлення істориків.
В добу
Середньовіччя пращури сучасних норвежців домінували в Європі, завойовували
Британію та Сицилію, загрожували Візантії. Але ці часи минули, і Норвегія сама
опинилася під гнітом сильніших країн. Але навіть тепер цей народ спромігся
зберегти свій давній уклад, споконвічний демократизм свого суспільства, основою
якого було селянство, що ніколи не знало кріпосництва. Чотири з половиною
століття норвежці боролися проти данського панування, потім проти унії зі
Швецією і 1905 року здобули омріяну перемогу. Святкував її і драматург Ібсен,
який чимало зробив для Батьківщини.
3) Підготувати повідомлення про життя та творчість
Генріка Ібсена (І варіант – віжи життя, ІІ варіант – творчість).
4) Виступи учнів.
5) Робота з літературознавчим словником.
Великим досягненням Ібсена стало створення жанру аналітичної п’єси.
Аналітична
п’єса –
драма, події якої є результатом того, що відбувалося на початку твору. Така
п’єса є, по суті, своєрідним розслідуванням таємниць минулого героїв.
Також
в історію літератури Ібсен увійшов як творець соціально- психологічної драми.
Соціально –
психологічна драма – новий жанр реалістичного театру кінця ХІХ – початку ХХ ст., який у драматичній
формі втілює основні художні принципи реалізму, зокрема принцип глибокого та
неупередженого вивчення психології драматичного персонажа як типового вияву
суспільного впливу на характер і вчинки людини.
У
літературній критиці кінця ХІХ – початку ХХ століття як синонім терміна
«соціально – психологічна драма» побутували також терміни «нова драма» та «ібсенізм». Термін «ібсенізм» свідчив про
неабиякий вплив норвезького драматурга на європейський театр. Термін «нова
драма» ужився у тих країнах, де реалізм у драматургії розвивався, і не прижився
в тих країнах, де процес проникнення реалізму в театр відбувався поступово,
зокрема в Росії.
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1) Бесіда
з учнями.
·
Які ознаки «нової драми» ви помітили в п’єсі «Ляльковий дім»?
·
За якими ознаками «Ляльковий дім» визначають як типову
аналітичну п’єсу?
·
Які моральні проблеми порушено в драмі?
·
Проаналізуйте зміст конфлікту Нори і Торвальда Хельмерів.
·
Як ви думаєте, як у подальшому склалася доля героїв?
VІ. Домашнє завдання.
Вивчити терміни, стор. 250 усно відповідати на
питання за змістом п’єси «Ляльковий дім», питання № 7 (письмово).
VІІ. Підсумок уроку.
1) Узагальнююча бесіда.
·
Що таке аналітична п’єса?
·
Як ви розумієте поняття «соціально – психологічна драма»?
·
Якими ще термінами його позначають?
·
Яка роль Г. Ібсена у розвитку світової драматургії?
2)
Оцінювання навчальних досягнень учнів.
0 коммент.